Ποδόσφαιρο

Champions League: «Ανοίγει» απόψε η αυλαία των ομίλων – Το ντέρμπι που ξεχωρίζει

Champions League: «Ανοίγει» απόψε η αυλαία των ομίλων – Το ντέρμπι που ξεχωρίζει

Έφτασε η στιγμή που οι «μεγάλοι» της Ευρώπης θα ριχτούν στη «μάχη» για τους ομίλους του Champions League.

Μόλις 101 ημέρες μετά τον μεγάλο τελικό στο Παρίσι, όπου έστεψε τη Ρεάλ Μαδρίτης πρωταθλήτρια Ευρώπης για 14η φορά στην ιστορία της, νικώντας (1-0) τη Λίβερπουλ, απόψε (6/9) ανοίγει η αυλαία της φάσης των ομίλων της κορυφαίας ποδοσφαιρικής διοργάνωσης.

Όμιλοι «fast track» – «Ξεμπερδεύουν» μέχρι τις 2 Νοεμβρίου

Η έναρξη του Champions League γίνεται σε μια περίοδο που η προοπτική του παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 (20 Νοεμβρίου – 18 Δεκεμβρίου) στο Κατάρ κόβει στη μέση την ποδοσφαιρική σεζόν.

Αυτή η προοπτική, λοιπόν, θα ζορίσει τους «κορυφαίους» συλλόγους της γηραιάς ηπείρου, καθώς το πρόγραμμα των ομίλων θα παρουσιαστεί πιο… συμπυκνωμένο, δεδομένου του ότι οι αναμετρήσεις της συγκεκριμένης φάσης διεξάγονταν από τα μέσα Σεπτεμβρίου έως τα μέσα Δεκεμβρίου.

Επομένως, οι σύλλογοι καλούνται να αγωνίζονται κάθε τρεις μέρες, εναλλάξ με τα πρωταθλήματα των χωρών τους, από εδώ και στο εξής και για τους επόμενους δύο μήνες.

Με ντέρμπι Παρί – Γιουβέντους η 1η αγωνιστική

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ρεάλ Μαδρίτης, κατά το πρώτο της βήμα για την αναζήτηση της «Decimoquinta», δηλαδή του 15ου τροπαίου της, φιλοξενείται στη Γλασκώβη από τη Σέλτικ (22:00), για τον 6ο όμιλο όπου συμμετέχουν επίσης Λειψία και Σαχτάρ Ντόνετσκ. Υπενθυμίζεται ότι οι Σκωτσέζοι απείχαν από τη φάση των ομίλων του UCL από το 2017/18 και σήμερα κάνουν την επανεμφάνισή τους.

Απευθείας στα βαθιά μπαίνει η Παρί Σεν Ζερμέν των Λιονέλ Μέσι, Κιλιάν Εμπαπέ και Νεϊμάρ, που υποδέχεται τη Γιουβέντους (22:00), σε μια από τις πρώτες μεγάλες ευρωπαϊκές αναμετρήσεις της σεζόν.

Επιπλέον, η Τσέλσι φιλοξενείται από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ, ενώ η Σεβίλλη υποδέχεται την πρωταθλήτρια Αγγλίας Μάντσεστερ Σίτι.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League

Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου

19:45 Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Τσέλσι (Αγγλία) – 5ος

22:00 Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)-Μίλαν (Ιταλία) – 5ος

22:00 Σέλτικ (Σκωτία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία) – 6ος

22:00 Λειψία (Γερμανία)-Σαχτάρ (Ουκρανία) – 6ος

19:45 Μπορούσια Ντόρτμουντ (Γερμανία)-Κοπεγχάγη (Δανία) – 7ος

22:00 Σεβίλλη (Ισπανία)-Μάντσεστρ Σίτι (Αγγλία) – 7ος

22:00 Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία)-Γιουβέντους (Ιταλία) – 8ος

22:00 Μπενφίκα (Πορτογαλία)-Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) – 8ος

Το πρόγραμμα των ομίλων

1ος όμιλος

1. Άγιαξ (Ολλανδία)
2. Λίβερπουλ (Αγγλία)
3. Νάπολι (Ιταλία)
4. Ρέιντζερς (Σκωτία)

1η αγωνιστική

Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου
19:45 Άγιαξ (Ολλανδία)-Ρέιντζερς (Σκωτία)
22:00 Νάπολι (Ιταλία)-Λίβερπουλ (Αγγλία)

2η αγωνιστική
Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου
Λίβερπουλ-Άγιαξ
Ρέιντζερς-Νάπολι

3η αγωνιστική
Τρίτη 4 Οκτωβρίου
Λίβερπουλ-Ρέιντζερς
Άγιαξ-Νάπολι

4η αγωνιστική
Τετάρτη 12 Οκτωβρίου
Νάπολι-Άγιαξ
Ρέιντζερς-Λίβερπουλ

5η αγωνιστική
Τετάρτη 27 Οκτωβρίου
Νάπολι-Ρέιντζερς
Άγιαξ-Λίβερπουλ

6η αγωνιστική
Τρίτη 1 Νοεμβρίου
Λίβερπουλ-Νάπολι
Ρέιντζερς-Άγιαξ

2ος όμιλος
1. Πόρτο (Πορτογαλία)
2. Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία)
3. Λεβερκούζεν (Γερμανία)
4. Μπριζ (Βέλγιο)

1η αγωνιστική
Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου
19:45 Άγιαξ (Ολλανδία)-Ρέιντζερς (Σκωτία)
22:00 Νάπολι (Ιταλία)-Λίβερπουλ (Αγγλία)

2η αγωνιστική
Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου
Λίβερπουλ-Άγιαξ
Ρέιντζερς-Νάπολι

3η αγωνιστική
Τρίτη 4 Οκτωβρίου
Λίβερπουλ-Ρέιντζερς
Άγιαξ-Νάπολι

4η αγωνιστική
Τετάρτη 12 Οκτωβρίου
Νάπολι-Άγιαξ
Ρέιντζερς-Λίβερπουλ

5η αγωνιστική
Τετάρτη 27 Οκτωβρίου
Νάπολι-Ρέιντζερς
Άγιαξ-Λίβερπουλ

6η αγωνιστική
Τρίτη 1 Νοεμβρίου
Λίβερπουλ-Νάπολι
Ρέιντζερς-Άγιαξ

3ος όμιλος
1. Μπάγερν (Γερμανία)
2. Μπαρτσελόνα (Ισπανία)
3. Ίντερ (Ιταλία)
4. Πλζεν (Τσεχία)

1η αγωνιστική
Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου
22:00 Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Πλζεν (Τσεχία)
22:00 Ίντερ (Ιταλία)-Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)

2η αγωνιστική
Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου
Πλζεν-Ίντερ
Μπάγερν Μονάχου-Μπαρτσελόνα

3η αγωνιστική
Τρίτη 4 Οκτωβρίου
Μπάγερν Μονάχου-Πλζεν
Ίντερ-Μπαρτσελόνα

4η αγωνιστική
Τετάρτη 12 Οκτωβρίου
Μπαρτσελόνα-Ίντερ
Πλζεν-Μπάγερν Μονάχου

5η αγωνιστική
Τετάρτη 27 Οκτωβρίου
Ίντερ-Πλζεν
Μπαρτσελόνα-Μπάγερν Μονάχου

6η αγωνιστική
Τρίτη 1 Νοεμβρίου
Μπάγερν Μονάχου-Ίντερ
Πλζεν-Μπαρτσελόνα

4ος όμιλος
1. Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία)
2. Τότεναμ (Αγγλία)
3. Σπόρτινγκ Λισ. (Πορτογαλία)
4. Μαρσέιγ (Γαλλία)

1η αγωνιστική
Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου
19:45 Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία)-Σπόρτινγκ Λισ. (Πορτογαλία)
22:00 Τότεναμ (Αγγλία)-Μαρσέιγ (Γαλλία)

2η αγωνιστική
Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου
Σπόρτινγκ Λισ.-Τότεναμ
Μαρσέιγ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης

3η αγωνιστική
Τρίτη 4 Οκτωβρίου
Μαρσέιγ-Σπόρτινγκ Λισ.
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Τότεναμ

4η αγωνιστική
Τετάρτη 12 Οκτωβρίου
Τότεναμ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης
Σπόρτινγκ Λισ.-Μαρσέιγ

5η αγωνιστικήΤετάρτη 27 Οκτωβρίου
Τότεναμ-Σπόρτινγκ Λισ.
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Μαρσέιγ

6η αγωνιστική
Τρίτη 1 Νοεμβρίου
Σπόρτινγκ Λισ.-Άιντραχτ Φρανκφούρτης
Μαρσέιγ-Τότεναμ

5ος όμιλος
1. Μίλαν (Ιταλία)
2. Τσέλσι (Αγγλία)
3. Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)
4. Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)

2η αγωνιστική
Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου
Μίλαν-Ντιναμό Ζάγκρεμπ
Τσέλσι-Σάλτσμπουργκ

3η αγωνιστική
Τετάρτη 5 Οκτωβρίου
Σάλτσμπουργκ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ
Τσέλσι-Μίλαν

4η αγωνιστική
Τρίτη 11 Οκτωβρίου
Μίλαν-Τσέλσι
Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Σάλτσμπουργκ

5η αγωνιστική
Τρίτη 25 Οκτωβρίου
Σάλτσμπουργκ-Τσέλσι
Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Μίλαν

6η αγωνιστική
Τετάρτη 2 Νοεμβρίου
Τσέλσι-Ντιναμό Ζάγκρεμπ
Μίλαν-Σάλτσμπουργκ

6ος όμιλος
1. Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)
2. Λειψία (Γερμανία)
3. Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία)
4. Σέλτικ (Σκωτία)

2η αγωνιστική
Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου
Σαχτάρ-Σέλτικ
Ρεάλ Μαδρίτης-Λειψία

3η αγωνιστική
Τετάρτη 5 Οκτωβρίου
Λειψία-Σέλτικ
Ρεάλ Μαδρίτης-Σαχτάρ

4η αγωνιστική
Τρίτη 11 Οκτωβρίου
Σαχτάρ-Ρεάλ Μαδρίτης
Σέλτικ-Λειψία

5η αγωνιστική
Τρίτη 25 Οκτωβρίου
Σέλτικ-Σαχτάρ
Λειψία-Ρεάλ Μαδρίτης

6η αγωνιστική
Τετάρτη 2 Νοεμβρίου
Ρεάλ Μαδρίτης-Σέλτικ
Σαχτάρ-Λειψία

7ος όμιλος
1. Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία)
2. Σεβίλλη (Ισπανία)
3. Ντόρτμουντ (Γερμανία)
4. Κοπεγχάγη (Δανία)

2η αγωνιστική
Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου
Μάντσεστερ Σίτι-Μπορούσια Ντόρτμουντ
Κοπεγχάγη-Σεβίλλη

3η αγωνιστική
Τετάρτη 5 Οκτωβρίου
Μάντσεστερ Σίτι-Κοπεγχάγη
Σεβίλλη-Μπουρούσια Ντόρτμουντ

4η αγωνιστική
Τρίτη 11 Οκτωβρίου
Κοπεγχάγη-Μάντσεστερ Σίτι
Μπορούσια Ντόρτμουντ-Σεβίλλη

5η αγωνιστική
Τρίτη 25 Οκτωβρίου
Σεβίλλη-Κοπεγχάγη
Μπορούσια Ντόρτμουντ-Μάντσεστερ Σίτι

6η αγωνιστική
Τετάρτη 2 Νοεμβρίου
Μάντσεστερ Σίτι-Σεβίλλη
Κοπεγχάγη-Μπορούσια Ντόρτμουντ

8ος όμιλος
1. Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία)
2. Γιουβέντους (Ιταλία)
3. Μπενφίκα (Πορτογαλία)
4. Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)

2η αγωνιστική
Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου
Γιουβέντους-Μπενφίκα
Μακάμπι Χάιφα-Παρί Σεν Ζερμέν

3η αγωνιστική
Τετάρτη 5 Οκτωβρίου
Γιουβέντους-Μακάμπι Χάιφα
Μπενφίκα-Παρί Σεν Ζερμέν

4η αγωνιστική
Τρίτη 11 Οκτωβρίου
Μακάμπι Χάιφα-Γιουβέντους
Παρί Σεν Ζερμέν-Μπενφίκα

5η αγωνιστική
Τρίτη 25 Οκτωβρίου
Παρί Σεν Ζερμέν-Μακάμπι Χάιφα
Μπενφίκα-Γιουβέντους

6η αγωνιστική
Τετάρτη 2 Νοεμβρίου
Γιουβέντους-Παρί Σεν Ζερμέν
Μακάμπι Χάιφα-Μπενφίκα

 

Σχετικά Άρθρα

Ανακούφιση στον Ολυμπιακό με τον τραυματισμό του Σωκράτη – Κανονικά με Παναθηναϊκό

HellasVoice

Παράθυρο για επιστροφή του Μέσι στην Βαρκελώνη αφήνει ο Ζ. Λαπόρτα

HellasVoice

ΝΠΣ Βόλος – ΠΑΣ Γιάννινα 0-0: Λευκή ισοπαλία στο Βόλο

HellasVoice

Super League 1, play out, Λάρισα-Πανιώνιος 0-0: Όρθιοι και με δέκα παίκτες οι κυανέρυθροι

HellasVoice

Κλήρωση Conference League: Με την Μαρσέιγ ο ΠΑΟΚ στα προημιτελικά – Η «ακτινογραφία» των Γάλων

HellasVoice

Διαιτητής δέχτηκε μπουνιά επειδή καταλόγισε πέναλτι μέσω VAR

HellasVoice

Χρησιμοποιούμε cookies για να κάνουμε ακόμα καλύτερη την εμπειρία σου στο site μας. Αποδοχή Περισσότερα